Press "Enter" to skip to content

Taekwondo Aerobik mi, Anaerobik mi?

Serkan Çevik 3

Spor dalları ile ilgili birçok bilimsel araştırma yapılıyor. Taekwondo veya Taekwondo gibi amatör branşlarda bu araştırmalar çok az yada ulaşılması zor olabiliyor. Tabiki branş için yapılan araştırmaların yapılıp yapılmaması o sporun popülaritesiyle ilgili oluyor daha çok. Fakat bilimsel araştırmalar bir sporun ilerlemesi, bilinçli uygulanması ve kaliteli antrenmanlar yapılmasında çok büyük bir rol oynuyor.

Şimdi gelelim Taekwondo Aerobik mi, Anaerobik mi? Yada yüzde kaçı Aerobik yüzde kaçı Anaerobik? Bu konu hakkında bir araştırma bulamadım ama bu kavramların anlamı doğrultusunda Taekwondonun neresinde Aerobik neresinde Anaerobik sistem kullanıldığını ve kaba bir hesapla bir Grand Prix maçında ve bir Türkiye Şampiyonasında bu sistemlerin kullanım yüzdesini hesaplamaya çalışacağım.

Öncelikle Aerobik ve Anaerobik kavramlarını kısaca açıklayalım.

Aerobik: Uzun süreli aktivite süresince vücuda enerji sağlamak amacıyla oksijenin kullanıldığı egzersizlerdir. Anaerobik ise vücudun enerji ihtiyacını solunumdan karşılayan ve vücudu oksijensiz çalışmaya zorlayan egzersizlerdir. Kabaca Aerobik oksijenli, Anaerobik ise oksijensiz çalışmalar diyebiliriz.

Anaerobik Sistem Taekwondonun Neresinde? (Max Nabzın %80-%90 arası)

Anaerobik sistem için taekwondonun temelinde kullanılan sistem diyebiliriz. Sporcu teknik atarken, baskı kurarken, savunma yaparken, içiçe pozisyonda itişirken kısaca maç içindeki bütün pozisyonlarda bu Anaerobik sistemi kullanıyor. Bu sistem çok yoğun bir enerji kullanıma ihtiyaç duyuyor. Sporcu tüm maç boyunca bu sistemi kullanıyor fakat bir raundun sadece 30 – 40 saniyelik kısmında bu sistemi çok yüksek seviyede çıkıyor. İşte bu süreçte sporcunun nabzı max nabzın %90’nın üstüne çıkıyor ve Kırmızı, VO2max veya Maksimum alana ulaşıyor. Kaslara oksijensiz solunum yoluyla enerji sağlanıyor, vücuttaki laktik asit seviyesi kısa sürede maksimal düzeye ulaşarak laktik asidoza neden oluyor. Bu süreçte laktik asidoz nedeniyle enerji üretimi minimal düzeye düşünce vücut, performansın devam ettirilmesine izin vermez duruma geliyor. Bu nedenle bu alanda çok kısa süre performans sağlanmasına neden oluyor. Ama bu süreç sporcuyu çok yorucu ve toparlanması zor bir duruma sokuyor.

(Laktik asidoz, laktik asidin vücutta birikmesi demektir. Hücreler, enerji için glukozu kullandıklarında, laktik asit yapmaya başlar. Eğer, fazla miktarda laktik asit vücutta kalır ise denge bozulur ve kişi kendisini hasta gibi hissetmeye başlar.)

Peki Aerobik Sistem Taekwondonun Neresinde? (Max Nabzın %70-%80 arası)

Aerobik sistem taekwondonun temelini destekleyen en önemli sistemdir. Aslında Aerobik Sistem hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız bir sistemdir. Yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelerin hepsi Aerobik Sistemin kullanılmasıyla yapılır. Eğer sporcu Aerobik çalışmalarını maça hazırlık döneminde düzenli ve programlı yapmış ise müsabaka esnasında,

– Kırmızı, VO2max veya Maksimum alanda daha uzun süre kalabilir,
– Raund ve maç aralarında daha hızlı toparlanır.
– Oksijen Borçlanma süresi kısalır. (Oksijen Borçlanması: Aktiviteden sonra bütün metabolik sistemlerin tamamen normale dönmek için, fazladan alması gereken oksijen miktarı olarak tanımlanmaktadır.)

Şimdi Hesaplama Zamanı

Bir sporcunun Grand Prix maçında maçta yüzde kaç Aerobik, yüzde kaç Anaerobik sistem kullandığını kabaca hesaplamaya çalışalım.

Isınma Süresi ve Esneme: 30 Dakika
Maç süresi: 2 Dk
Raund Arası: 1 Dk
Toplam Maç Sayısı : 4

Final Dahil Maç Arası Dinlenme Süresi: 8 Dk + 2 Dk Maça Hazırlık = 10 Dk

İlk Maç Öncesi:
Hazırlık – Anaerobik = 30 Dk

Maç:
6 Dk – Anaerobik x 4 Maç = 24 Dk
2 Dk – Aerobik x 4 Maç = 8 Dk
2 Dk – Anaerobik x 4 Maç = 8 Dk

Maç Arası:
8 Dk – Aerobik x 4 Maç = 32 Dk

Anaerobik Sistem : 70 Dk
30 Dk + 24 Dk + 8 Dk + 8 Dk

Aerobik Sistem : 32 Dk

Toplam Süre : 102 Dk

Sonuç

Anaerobik Sistem Yüzdesi = 68%

Aerobik Sistem Yüzdesi = 32%

Not: Aerobik sistem zaten her durumda çalışır haldedir. Bu yüzdeler hesabında sistemin baskın olması ön plandadır.

Birde bir sporcunun Türkiye Şampiyonasında yüzde kaç Aerobik, yüzde kaç Anaerobik sistem kullandığını kabaca hesaplamaya çalışalım. Biraz gerçekçi ve sporcunun hiçbir maçı boş geçmediğini düşünerek hesap yapalım.

Isınma Süresi ve Esneme: 30 Dk
Maç süresi: 1.30 Dk
Raund Arası: 30 Saniye
Toplam Maç Sayısı : 7 (Bir çok siklet bu sayıda maç yapıyor diye bu sayıyı seçtim)

İlk 3 Maç Arası Dinlenme Süresi: (25 Dk + 5 Dk Maça Hazırlık) x 3 = 90 Dk
3. – 5. Maç Arası Dinlenme Süresi: (15 Dk + 5 Dk Maça Hazırlık) x 2 = 40 Dk
5. Maç Arası Dinlenme Süresi: 10 Dk + 5 Dk Maça Hazırlık = 15 Dk
6. Maç Arası Dinlenme Süresi: 10 Dk + 5 Dk Maça Hazırlık = 15 Dk

Maç:
4,5 Dk – Anaerobik x 7 Maç = 32,5 Dk (Maç Süresi)
15 Dk + 10 Dk + 5 Dk + 5 Dk – Anaerobik = 35 Dk (Maça Hazırlık)
1 Dk – Aerobik x 7 Maç = 7 Dk (Raund arası dinlenme)

Maç Arası:
75 Dk + 30 Dk + 5 Dk + 5 Dk – Aerobik = 115 Dk (Maç arası dinlenme)

Anaerobik Sistem : 97,5 Dk
30 Dk + 32,5 Dk + 35 Dk

Aerobik Sistem : 122 Dk
7 Dk + 115 Dk

Toplam Süre : 219,5 Dk

Sonuç

Anaerobik Sistem Yüzdesi = 44,4%

Aerobik Sistem Yüzdesi = 55,6%

Not: Aerobik sistem zaten her durumda çalışır haldedir. Bu yüzdeler hesabında sistemin baskın olması ön plandadır.

Yukarda da belirttiğim gibi bu hesaplar kabaca yapılmış ve bilimsel olarak incelenmemiş hesaplardır. Hata payı çok yüksek olmakla birlikte yine de sporcuların maçlara hazırlık süreçleri için bir yol haritası olarak değerlendirilebilir.

  1. Tamer Gisan Tamer Gisan

    Merhaba Hocam, hesaplarınızda yanlışlık var. Daha doğrusu kabul noktalarınızda yanlışlık var. Anaerobik sistemin süresi daha kısa sürmeli, ayrıca maçın tamamını anaerobik sistem olarak görmüşsünüz bu pek gerçekçi değil.

    • Merhaba, burada maç içi mücadelelerde anaerobik sistemin kullanıldığını belirttim. Zaten 6 dakika boyunca bir sporcunun anaerobik kapasite kullanması imkansıza yakın. Sporcunun fiziksel kapasitesi maç içinde bu sistemi ne kadar kullanıp kullanmadığını, hatta bu sisteme ne kadar yaklaşıp yaklaşmadığını belirler. Burada kaba bir hesap yaptık. Bu hesap her bir sporcu için ayrıdır, fiziksel kapasitesine göre ayrı hesaplanmalıdır.

  2. VAHAP BARAN VAHAP BARAN

    TEŞEKKÜRLER HOCAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir